توبه عقد و قرار داد قلب است به ترک کردن گناه و روی آوردن به اطاعت فرمان خدا.

دوام توبه بستگی داردبه:کم کردن هر نوع شهوت و جهاد با نفس. چون اگر توبه کننده از حالتهای نفس خود مراقبت نکند ممکن است هر لحظه آرزوها و گناهان در دلش قوت و نیرو بگیرد و میل به گناه پایه های توبه را هر چند محکم باشد در هم بشکند.

علمای ربانی فرموده اند: حقیقت توبه سه چیز است:

۱ - گناهکار گناه خود را حتی اگر ظاهرا ناچیز باشد بزرگ بداند

۲ - توبه خود رابه هر گونه به عمل آورده آن روش توبه کردن را کم و ناچیز بداند.

۳ - حقوق ضایع شده را پرداخت نماید.

دو چیز باعث اصرار و زیاد شدن گناهان می شود:

۱ - غافل بودن   ۲ - شهوت.      و چون هر چیزی را باید با ضد آن رفع کرد پس باید غفلت  را با علم  و شهوت را با صبر رفع کرد.

اما علمی را که برای غفلت به آن نیاز دارد:قبول داشتن پیامبران و امامان است که دروغ در سخنان آنان راه ندارد البته با وجود علم به صبر هم نیاز است چون وقتی شهوت چیره می شود و اشتهای نفسانی مزاحمت ایجاد می کند اگر با نیروی صبر شفا داده نشود  علم شکست می خورد.

راه معالجه شهوت آن است که بیاد آورد که گناه ضرر و زیان به دنبال دارد ولی لذت و شیرینی گناه زودگذر است و مجازات خدا باقی می ماند

برای هر عضوی از اعضای بدن توبه ای است: مثلا

توبه دل - این است که:نیت کنیم که حرام را ترک کنیم.

توبه چشم - نگاه نکردن حرامهاست.

توبه دست - ترک گرفتن چیزهایی است که از آن نهی شده.

توبه پا - ترک رفتن به طرف حرام.

توبه گوش - نگاه داشتن آن ازشنیدن باطل ها.  و غیره....

در خبر آمده که:وقتی بنده گناهکار عزرائیل و منظره برزخ را هنگام مرگ می بیند می گوید: ای ملک الملک یک روز دیگر به من فرصت بده تا توبه کنم و عمل صالحی انجام دهم.  ملک الملک میگوید:روزهای عمر تو پایان یافت. می گوید:اقلا یک ساعت مرا فرصت بده. ملک الموت میگوید:ساعات عمر تو به پایان رسیده و هیچ نمانده.  در این وقت از پشیمانی و حیرت حالی به او ذست میدهد که قابل بیان کردن نیست.

پس بر ما بندگان واجب است که معصیت بر خدای رحمان نکنیم و اگر گاهی مغلوب نفس اماره شدیم فوری توبه و استغفارنمائیم و باز گشت نکردن به سوی خدا را از حق تعالی بخواهیم تا دوباره شیطان بر قلب ما راه نیابد و قلب که جایگاه خداست آنرا پاکیزه نگاه داریم.زیرا شیطان مانند خون در بدن جریان دارد که اگر او را از درب برانیم از پنجره وارد می شود او همه رافریب میدهد جز بندهگان مخلص خدا را.بنا بر این باید به قدری از ایمان و توکل  و علم و صبر بر شهوات برخوردار شویم تا با چنین دشمنی که تا آخر عمر با ما سر و کار دارد در امان بمانیم.

بزرگان فرموده اندکه:خوبی و بدی انسان مربوط به قلب اوست.

قلب انسان بیشتر وقتها درحال نوسان است.

پیشوایان الهی همیشه در حال توبه بودند و می فرمودند:

مومن واقعی باید هر لحظه در مقام توبه باشد وگرنه ظالم است.

توبه یعنی باز گشتن از خلاف امر حق و مراجعه کردن بسوی حق.

ظالم رویش بطرف شیطان است و توبه کننده رویش بطرف خداوند.(ادامه دارد)لطفا نظر بدهیدhojo2ravanparast@yahoo.com

دسته ها :
پنج شنبه سیزدهم 1 1388

خداوند در درون و باطن انسان نیروهائی قرار داده که حهلت حقیقت جوئی و کنجکاوی دارد،میل رسیدن به بارگاه عظمت خداوندی دارد.میل دارد هرچه زودتر این راه را طی کند و با تمام سرعت،خودش رابه سرچشمه دریای دریای زلالل معرفت برساندو در آنجا ساکن شود وبا موجودات آن دیار مشغول راز و نیاز شود.اما نیروهای طبیعی و نفس حیوانی دیوارها و سیم خاردارها گذاشته و هزازان شیاطین نگهبان بر سر راه گماشته و راه مقصود ما را بسته است.

خواسته های مجازی را نشان میدهد وما را به بیراهه مشغول می کند،بطوری که :هر چه بیشتر خواسته حقیقی خود را میجوئیم کمتر پیدا می کنیم و هرچه بیشتر می دویم ،از مقصود دور تر میشویم.

با اینکه حس حقیقت جوئی و علاقه سعادتمند شدن در ما وجود دارد ولی شیطان نفس ما را فریب میدهد و لذتهای حیوانی را در نظر ما زیبا می سازد.

برای همین است که به نیرنگ نفس،هرکس ارزش زندگی و سعادت خودش را در چیزی تصور میکند و وقت و تلاش خودش را برای رسیدن به ان صرف میکند.

بادهای غرور و  خودپسندی او را به بیابانی وحشتناک پرت کرده خود و خدای خود را فراموش میکند 

 اگر با نظر عبرت رفتار مردم را ببینی،به خوبی می فهمی که شراب گل آلود دنیا چنان مستشان کرده و از خود بیخود شده اند که دیگر انتظار بیداری و مستی از سر آنها پریدن وجود ندارد . ادامه دارد-اللهم صل علی محمد و آل محمد

دسته ها :
شنبه نوزدهم 11 1387
مرمنامه این وبلاگ: 1- هدف کلی این وبلاگ: ارائه و انتقال تجربیات،تحلیل ها، نظرات،انتقادات و بررسی های نویسنده در مورد موضوعات مختلف تکامل روحی انسان.
ب: معرفی وبلاگ ها و سایتهای ارائه دهنده موضوعات عرفانی و مذهبی.
ج: جمع آوری و دسته بندی مطالب مفید سایر سایتها و وبلاگ ها در مورد موضوعات تربیت و ارشاد.
د: ارائه فرهنگ توضیحی کلمات و لغات کتابی به روش گفتاری و عامیانه.
2-در این وبلاگ دو هدف اصلی دنبال خواهد شد:
الف: در وهله اول فراگیری و آموختن خودم از دیگران،آنچه که نقص در وبلاگم می بینند چه از لحاظ دانش وبلاگ نویسی و چه در رابطه بامطالب این وبلاگ جهت به تکامل رسیدن و بیشتر مورد استفاده دیگران قرار گرفتن.
ب:عرضه اطلاعات و تجربیات معنوی و عرفانی چه دیگران به این وبلاگ می فرستند و جه خودم .
3- موضوع این وبلاگ ارائه راه های رسیدن به تکامل روحی که اصلی ترین هدف انسان می باشد.
4-لینک دادن مطلبی از این وبلاگ در وبلاگها یا سایتهای ذیگر ، و یا نکاتی که دیگران میفرستند، به هیچ عنوان نشان دهنده تایید یا رد منبع توسط نویسنده این وبلاگ نخواهد بود.
5- معرفی وبلاگها و سایتها در این وبلاگ ، به معنی تایید کل محتوا و مطالب آن سایت یا وبلاگ نیست بلکه بیشتر نکات موضوع مورد نظر خواهد بود.
6- لینک دادن موضوعات مرتبت به این وبلاگ و یا قرار دادن وبلاگم در پیوند وبلاگهای دوستان موجب تشکر و خوشحالی نویسنده وبلاگ خواهد شد.
7- نام حقیقی نویسنده وبلاگ (ن-نوروزی) و خود را یک وبلاگ نویس کاملا اماتور ولی ناشی و ناوارد می داند و از سوال کردن مطالبی که نمی داند ولی برای دیگران ساده است خجالت نمی کشد ودست نیاز دراز میکند لذا با آغوش باز هر نوع پیشنهانراهنمایی،ونطر دوستان مخصوصا وبلاگنویسان باتجربه را در جهت اصلاح،ارتقا’ ،و تکامل وبلاگ نویسی و طراحی وبلاگ و همچنین ارائه مطالب معنوی را استقبال خواهد کرد.
نظر دوستان و مخاطبان در زمینه تصحیح و تکمیل این مرامنامه مغتنم می باشد.
دسته ها :
چهارشنبه شانزدهم 11 1387
خداوند عشقان خود را مینوازد و می فرماید:
  بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را.

بخوانید مرا بدون غفلت تا اجابت کنم شما را بدون مهلت.

بخوانید مرا به طاعتهای موقتی تا عطا کنم ثوابهای ابدی.

من آن خداوندم که عمل کم ولی خالصانه بنده را می پذیرم و عطاهای بزرگ می دهم.

عمل کوچک بنده را بزرگ میدانم و عطای بزرگ خود را کوچک میشمارم.

این گلستان و بارگاه ما ، جای ناامیدی نیست

ای گنهکاران دل شکسته و پای در گل فرومانده،

در هر حال که باشید،چه غرق در لطف،چه خسته بلا،

مرا بخوانید  دور رحمت ما بگردید

ای گدایان برهنه و بینوا - اگر چه طاعت فرشتگان را ندارید اما سوز عشق شما را به هزاران سال عبادت فرشتگان ندهیم.

صد بار اگر توبه شکستی باز آ

که این درگه  درگه نا امیدی نیست


در بارگه جلالت ای عذر پذیر
دریاب که آمده ام زار و حقیر
از تو همه رحمت است و از من تقصیر
من هیچ نیم همه تویی دستم گیر.
نظر لطف کنید

 

دسته ها :
سه شنبه هشتم 11 1387

توبه درب گشوده خدا(4)

درنظر بگیرید کودکی در لجن سیاه افتاده وهمبازیهایش او را نگاه میکنند وبعضی میخندند ،با گریه کودک ،مادرش سر می رسد،اورا از لجن در آورده وتمیزش می کند....

ای خدای مهربانتر از مادر،میدانیم  مابنده گان در لجن گناهان فرو رفته ،اگر توبه کنیم نه تنها گناهانمان را پاک می کنی بلکه بدیها را تبدیل به خوبی می کنی. 

کجاست آن بنده گناهکار و پشیمانی که در این ساعت مقدس توبه کند و با خدای مهربان خویش عهد وپیمان ببندد؟تصمیم بگیردکه تسلیم او شود و گردوغبار غیر خدا را از آئینه دل بشوید که خدای مهربان فرمود:فاولئک یبدل لله سیئاتهم حسنات(پس خدابدیهایشان را به خوبیها تبدیل میکند).

همانگونه که لباس خوب و زیبا ظاهر انسان را زیبا کرده و از سرما وگرما حفظ می کند،توبه نیز بهترین زینت و تقویت نیروهای درونی انسان است که باعث خوشبختی دنیا و آخرت پشیمان شونده و توبه کننده می شود. (التماس دعا - ادامه دارد -لطفا نظر بدهید.

دسته ها :
دوشنبه هفتم 11 1387

    نشانه قبول شدن توبه

یکی از نشانه های قبول شدن توبه و بخشش گناهان رفع تیرگی از قلب است.  با از بین رفتن تیرگی از قلب صفایی بین بنده و خداوند حاصل می شود که نتیجه آن انس و علاقه مندی عبد است به معبود.

ایمان مانند تخم است ,,,

وقلب انسان که ایمان را در خود نگه می دارد به منزله زمین است

آب این زراعت طاعات انسان است

 پاکسازی این زراعت هم به وسیله پاکی نفس از گناهان صورت می گیرد. اللهم صل علی محمد و ال محمد

ادامه دارد-لطفا نظر بدهید

 کاربر محترم- چون اینجانب در مورد وبلاگ نویسی تازه کارم خواهش می کنم مرا در هرچه بهتر شدن فرم و نحوه وبلاگ نویسی یاری فرمائید و طرفند هایش را یادم بدهید یا با دادن آدرس ایمیلتان داوطلب شوید که به سوالاتم در این موارد پاسخ دهید تا در ثواب پخش مطالب این وبلاگ شریک شوید.دعاگوی شما :hojo2ravanparast@yahoo.com

 

 

 

 

 

دسته ها :
يکشنبه ششم 11 1387
توبه درب گشوده خدا(1)  توبه برگشتن است از گناهان به فرمان خدا  توبه از بزرگترین مقام های بشری است و یگانه وسیله نجات و ترقی و پیشرفت دنیایی و آخرتی است. شستن زشتیها و آلودگی هایی است که بر دل انسانی نشسته و دل را که گوهر پاک است تیره و تار می کند. توبه درب رحمت الهی است.انسان در هر جا و هر موقعیتی که باشد اگر قلبا به درگاه خدا برود آنجا را بارگاهی می یابد که جای یاس و ناامیدی نیست.که او خود فرموده:(از رحمت خدا ناامید نشوید) از بشارتهای قرآن درمی یابیم که: ای گرویدگان - آشنایان- دوستان- هیچ جا عیب دار نمی پذیرند مگر اینجا - ای ایمان آورندگان از ناامیدی به امید آیید که ما را از گناه آمرزیدن باک نیست و ازمعیوب پذیرفتن عار نه ای انسان دقت کن که خداوند بخاطر تو در جواب فرشتگان که گفتند: خدایا می خواهی در زمین آدم بیافرینی تا فساد کنند و خونها بریزند- نفرمود که آدمها معصیت نمی کنند بلکه فرمود: من چیزی میدانم که شما نمیدانید-شما فرشتگان-از اسرار آدمها آگاه نیستید. اگر نااهل شوند اهلشان میکنیم-اگر دور شوند نزدیکشان می گردانیم- ای فرشتگان-شما جفای ظاهر ایشان رامی بینید-من به صفای باطن ایشان می نگرم.(ادامه دارد)  
دسته ها :
جمعه چهارم 11 1387
X