ده نکته سعادت برای دنیا و آخرت:آیا دوست داری از دریای خطرناک دنیا به سلامت عبور کنی؟اگر می خواهی از دریای پر آفت دنیا جان سالم بدر ببری باید ده نکته را بکار بندی:اول- فکر عاقبت خودت را بکن و کارها و عقیده هایت را قبل از رسیدن به مرگ تصحیح کن و از عیبهای دیگران هم صرفنظر کن  .  دوم- قبل از اینکه دیگران را نصیحت کنی،(نفس) خودت را نصیحت کن تا مورد خشم خدا قرار نگیری.سوم- اگر می خواهی بدانی ایمانت به خدا چقدر است،ببین خدا را چقدر دوست داری واگر میخواهی بدانی خدا را چقدر دوست داری،ببین دنیا را چقدر دوست نداری!چهارم- چیز هایی را که دردنیا  میدانی وسیله و باعث خوشبختی تو نیست ترک کن.پنجم- نصیحت کردن به مردم را ترک نکن وهر کس را به اندازه فهم و استعدادش ارشاد کن زیرا خوب شدن او در دیگران بازتاب دارد و برای تو باقیات و صالحات ایجاد میشود.ششم- عصبانی نشو وخودت را نگهدار. در هوسها و میلهای شدید، از شیطان به خدا پناه ببر و خویشتن دار باش.هفتم- تا آنجا گه امکان دارد سعی کن اخلاق بدت را به اخلاق خوب تبدیل کنی،مثلا نادانی را تبدیل به دانائی-،حسودی را تبدیل به مهربانی-،تکبر را تبدیل به تواضع...وبدان که بالاترین صفات خوب،(صدق و راستی )است و بد ترین صفات زشت،(ریا و خود نمایی) است.اگر در کارهایت صادق نباشی،خوبی های دیگر را نمی توانی بدست بیاوری.هشتم- غصه نخور از اینکه با عمر کوتاه خود از علوم و معارف و چیزهای  خوب زیاد یاد نگرفته ای، مهم اینست که آنچه از خوبیها میدانی بکار ببندی و آنچه میدانی بد است ترک کنی. کلام پیامبران و امامان و اولیا را بکار ببند وسعی کن در دام صوفی گری و دراویش نیفتی.نهم- آنچه را خدا به تو داده قناعت کن، شکر کن و زما نت را مدیریت کن.دهم- باید بدانی که تمام کارهای خوبت و عبا دتهای واجب و مستحبت را در صورتی خدا قبول میکندکه:خالصانه،بانشاط،و با کمال میل باشد. (در پناه خدا و یاری امام زمان موفق باشی-اللهم صل علی محمد و ال محمد)
دسته ها :
پنج شنبه سیزدهم 1 1388
خداوند عاشقان خود را می نوازد
توبه درب گشوده خدا (5)
خداوند عاشقان خود را مینوازد و می فرماید:
  بخوانید مرا تا اجابت کنم شما را.

بخوانید مرا بدون غفلت تا اجابت کنم شما را بدون مهلت.

بخوانید مرا به طاعتهای موقتی تا عطا کنم ثوابهای ابدی.

من آن خداوندم که عمل کم ولی خالصانه بنده را می پذیرم و عطاهای بزرگ می دهم.

عمل کوچک بنده را بزرگ میدانم و عطای بزرگ خود را کوچک میشمارم.

این گلستان و بارگاه ما ، جای ناامیدی نیست

ای گنهکاران دل شکسته و پای در گل فرومانده،

در هر حال که باشید،چه غرق در لطف،چه خسته بلا،

مرا بخوانید  دور رحمت ما بگردید

ای گدایان برهنه و بینوا - اگر چه طاعت فرشتگان را ندارید اما سوز عشق شما را به هزاران سال عبادت فرشتگان ندهیم.

صد بار اگر توبه شکستی باز آ

که این درگه  درگه نا امیدی نیست


دسته ها :
پنج شنبه سیزدهم 1 1388

بسم الله الرحمن الرحیم  

قسمت سوم

9-از تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم هر چقدر بگوئیم کم گفته ایم.،کتابها و تفاسیری که از این آیه نوشته شده است کم نوشته شده است.ای کاش کاربرانی بتوانند باهمکاری یکدیگر تمام مطالب غیر تکراری تفسیر و توضیح آیه بسم الله الرحمن الرحیم  را از اینترنت در آورده و به زبان فارسی در اختیار کاربران قرار دهند 

10-شبی حضرت علی(ع)تا خود صبح برای ابن عباس از تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم سخن گفت.ابن عباس عرض کرد:یا علی از سر شب ،بعد از نماز مغرب و عشا،تا الان،که اذان صبح شده،از تفسیر بسم الله الرحمن الرحیم صحبت کردید،در حالی که از (ب)بسم الله فرا تر نرفته اید! علی (ع)فرمود:تا روز قیامت اگر تفسیر را ادامه دهم تمام نمی شود،فقط همین قدر بدان که نقطه زیر( بای) بسم الله منم.

11-یکی از دوستان علی(ع)بنام عبدالله بن یحیی به خدمتش آمدو بدون گفتن بسم الله الرحمن الرحیم روی تختی نشست،ناگهان بدنش کج شد افتاد و سرش شکست،علی(ع)دست مبارکش را بر سر او کشید زخمش فوری خوب شد،بعد فرمود:آیا نمی دانی که پیامبر از سوی خدا برایم حدیث کردکه  هر کاری بدون بسم الله الرحمن الرحیم شروع شود،بی سرانجام خواهد بود؟ عبدالله بن یحیی گفت:پدر و مادرم فدایت باد می دانم،از این به بعد ترک نمی کنم.علی(ع)فرمود:اگر این طور باشد سعادتمند خواهی شد.

12-بسم الله الرحمن الرحیم رمز توحید است و ذکر نام دیگران بجای آن نشانه کفر،وحتی در کنار نام خدا نام دیگری را نباید ببریم که شرک است.حتی شروع کار به نام خدا و محمد(ص)ممنوع است (اثبات الهدی ج7 ص482)

13-بسم الله الرحمن الرحیم رمز عشق به خداست یعنی:به کسی که رحمان و رحیم است عشق می ورزیم و توکل می کنیم تا رحمتش را به خود جلب کنیم.

14-با بسم الله الرحمن الرحیم اولین قدم رادر مسیر بندگی خدا برمیداریم،با گفتن این نام مبارک از تکبر خارج میشویم،وبا ذکر این نام مبارک بیاد می آوریم که:خدایا ترا فراموش نکرده ام،هدفم در کارها تو هستی نه مردم،نه طاغوت،و احساس عجز نمی کنیم.

15-گفتن بسم الله الرحمن الرحیم(با اخلاص وبا توجه به معنا)باعث می شود که تقوی و پرهیزگاری ما زیاد تر شود،چون بنا است هر کاری که می خواهیم انجام دهیم بسم الله الرحمن الرحیم بگوئیم پس اگر آن کار هوس و گناه باشد،به احترام احساس حضور سبز خدا،نه تنها از کار حرام دست می کشیم ،بلکه از مکروه هم دست می کشیم!

16-می دانیم که خداوند هزار و یک اسم دارد و یکی از اسمهای خدا اسم اعظم است،امام رضا(ع)فرمودند:"بسم الله الحمن الرحیم به اسم اعظم از مردمک و سیاهی چشم به سفیدی چشم نزدیکتر است".

17-شاید یکی از معناهای اینکه علی(ع)می فرماید:تمام قرآن در سوره حمد خلاصه شده و تمام سوره حمد دربسم الله الرحمن الرحیم خلاصه شده و تمام بسم الله الرحمن الرحیم در حرف ب خلاصه شده،این باشد که آفرینش هستی و هدایت هستی با کمک خدا از نقطه شروع شده.

18- معنای کلمات بسم الله الرحمن الرحیم:

بسم =به+اسم، به نام، با اجازه و با اسم مبارک شروع ..

  الله=جامع ترین نامهای خداست،چون در بررسی نامهای خدا چه در قرآن و چه در منابع اسلامی مشخص شده که هر نام خدا بخشی از صفات خدا را مشخص می کند،تنهاکلمه الله است که تمام صفات و کمال،و صفات جمال و جلال خدا در الله جمع شده است. شاهدش اینست که:کسی می خواهد مسلمان شود باید لااله الاالله بگوید،مثلا اگر لا اله الا الخالق، یا ، الا الرازق ،و مانند اینها بگوید دلیل بر توحید و پذیرفتن اسلام نیست.

الرحمن=صفت و اسم مخصوص خداست،و دیگران این صفت رحمانیت خدا را ندارند برای همین اسم افراد را نباید رحمان گذاشت،چون فقط خدا رحمان است و به دوست و دشمن خودش،به کافر و مومن در این دنیا نعمت می دهد و این رحمانیت الله همه هستی را فرا گرفته است.

رحیم=مهربان،و این نامی است که بر خلق خدا هم گذاشته می شود.و اشاره به این است که:خداوند به مومنان، رحمت ویژه و همیشگی دارد.

19-در حدیثی پر معنا ار پیامبر اکرم(ص)نقل شده که: خداوند صد باب و درب رحمت دارد، که فقط یک درب رحمت رادر دنیا برای مخلوقاتش باز کرده،و تمام عاطفه و علاقه و محبتی که در میان مردم است از پرتو همان یک درب رحمت است،ولی نود و نه درب را تا روز قیامت بسته نگاه داشته،و در قیامت کلیه دربهای رحمت را بسوی بنده گان خوبش باز می کند.

لطفا اشکالات این مطالب را نقد کرده و نظر بدهید و اگر چنانچه مطالب جالب دیگری در مورد فضیلت و فوایدبسم الله الرحمن الرحیم دارید برایم ارسال فرمائید تا در ثواب خواندن مردم سهیم شوید. اللهم صل علی محمد و ال محمد.

 

پنج شنبه سیزدهم 1 1388
X